Translate

Pinterest

Общо показвания

вторник, 22 септември 2009 г.

Град Варна и връзката му с божеството Варуна от индийската митология

Съседството на Балхия с Индия прави корените на топонимите общи за двата народа - българи и индийци. По тази логика иранското божество Митра прониква във ведическия пантеон, а индийския бог Варуна е взаимстван от съседите на индийците, поради което двата бога се отъждействяват в знак на приемствеността. Доказателство за това е самата древна индийска поема Махабхарата - величието на Бхара. Бхара е индийското звучене на страната Бактрия и нейната област, което удивително много съвпада с Балхара, поради обезвувачането на първия звук "а" от съседната л: Балхара ----> Бхара. Въпреки различният звуков състав, двете звукоизвличания са напълно сходни и не се нарушава тяхното сродство и етимологична идентичност.
Същото сходство се намира при Варна - Варуна. Само и единствено при изместване на ударението на първата буква а се получава същото звучене като днешното. Идентично е и наименованието на град Каварна. Неговата лоика търпи пълна аналогия с двойката думи кхан-кхаган и хан - кавхан, която приставка има свисъл на съседен, съвместен. И наистина географски градовете Варна и Каварна са на незначително разстояние един до друг, за да бъдат считани именно за съседни градове.
Същевременно думата вар в името на град Варна и божеството Варуна има сходния смисъл на глагола пазя като град-крепост и божеството, което е пазител на клетвата. В последният смисъл Варуна дели тази своя функция и с бог Митра.
Обаче тук напълно отхвърляме всякаква сходство и родство на името на бог Митра с името на бъларското селище Мадара. Така българският черноморски град има своите древни корени, дълбоко вплетени с митологията на Индия. Един от най-старите български градове може да се радва със своите наистина екзотични древни имена - Одесос и Варуна. Източната позиция и изложение на града наистина кореспондират с представите за обширно и необятно синьо небе, което за кръстниците на града е отговаряло на древното име на бога на небето Варуна.

3 коментара:

  1. Търсенето на връзка с Изтока е добра отправна точка, но едва ли на ниво митология, а по скоро с индо-европейските езикови корени и санскрит. По скоро Варна е свързана със латвийското "варна" и българското "врана", което в германските езици е корен на "warn", "warning"- звук-предупреждение и етимологията е от птица, живееща на брега издаваща силни предупредителни звуци.

    ОтговорИзтриване
  2. много добра асоциация с птици - още повече, че града лежи на Виа Понтика, но за жалост врани над Варна прелитат само през есента, което не е достатъчен аргумент за име на град от световна величина като Варна

    ОтговорИзтриване
  3. а и дали не е напълно възможно гларусите да са се привиждали на древните българи като врани - този добър сарказъм е красноречив за една подобна теза и нейния смисъл.

    ОтговорИзтриване